O’Reilly WTF?: Co přinese budoucnost…
Tim O’Reilly je americký vydavatel a autor, také expert působící v Silicon Valley. Již v roce 1993 rozpoznal potenciál internetu, spustil první komerční webovou stránku a první on-line katalog webových stránek. Později prosadil pojmy „open source“ nebo „Web 2.0“.
Tim O’Reilly WTF?: Co přinese budoucnost a jak ji přežít. Jan Melvil Publishing 2018
KNIHA
Stojí za přečtení?
Časopis Forbes knihu zařadil mezi top deset technologických knih roku 2017. To říká mnohé.
O knize také hovoří Financial Times – jako o přesvědčivém popisu proplétání technologií a reálného světa. Upozorňuje na společenské i politické dopady technologických gigantů.
Provokativní kniha přináší i optimistickou vizi budoucnosti. Dává rozhled i naději. To se může hodit, ne?
Anotace knihy
Technologický vývoj nabral překotné tempo, celá společnost stojí na rozcestí a my se užasle ptáme: WTF? Co se to děje? Připraví nás roboti o práci? A když ne roboti, tak obří společnosti typu Uber a Amazon? Zničí fake news demokracii? Vzbouří se nakonec umělá inteligence jako Skynet ve filmu Terminátor? Zní to jako otázky pro majitele křišťálové koule – nebo pro Tima O’Reillyho. Říká se mu totiž „věštec Silicon Valley“ (časopis Inc.) nebo „stopař trendů“ (Wired).
Zrod klíčových technologických inovací zblízka sleduje už od konce sedmdesátých let, opakovaně dokázal předpovědět další vývoj, a proto se vyplatí naslouchat mu i nyní…
Ve své nejdůležitější knize vám Tim O’Reilly nejprve přiblíží převratnou historii IT posledních čtyřiceti let. Naváže hlubokými insiderskými vhledy do zákulisí současných „titánů“, jako jsou Google, Facebook, Uber či Amazon, a umožní vám pochopit, jak špičkové technologie, ale i nové organizační přístupy od základu mění byznys, finanční trhy a ekonomiku vůbec.
A poté načrtne svou optimistickou vizi budoucnosti, v níž stroje lidi nenahradí, ale budou se s nimi dokonale doplňovat a společně vytvářet lepší svět.
Má to jeden háček: možných budoucností je vždycky víc. Která skutečně nastane, záleží jen na nás – na tom, zda chápeme, co se kolem nás děje, abychom pak dokázali činit prozíravá rozhodnutí. Ta osobní i ta politická.