Rosling: Faktomluva
Hans Rosling byl prestižní švédský vědec, statistik, lékař a řečník. Knihu Faktomluva sepsal krátce před svou smrtí. Zaujala i slavné osobnosti jako Barack Obama nebo Bill Gates, oba knihu doporučili a Bill Gates ji dokonce věnoval všem americkým vysokoškolským absolventům ročníku 2018.
Hans Rosling působil na Institutu zdraví Karolinska, ale také v Gapminder Foundation, která vyvinula software Trendanalyzer. Byl to také polykač mečů.
Hans Rosling: Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají. Jan Melvil Publishing 2018
KNIHA
Stojí za přečtení?
Pozor, tato kniha má být silně inspirující! Napínavé i dojemné příběhy v knize aspirují na to, aby jednou provždy změnily způsob vašeho hodnocení světa. Tato zásadní kniha vás může vybavit schopností správně reagovat na budoucí výzvy.
Díky této knize si osvojíte to, čemu se říká faktomluva, tedy zvyk vytvářet pouze názory, které jsou podložené silnými podpůrnými fakty. S tím přinese i úlevu.
Jak řekl Bill Gates: „Je to jedna z nejdůležitějších knih, které jsem kdy četl – nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě.“
Chcete ji?
Anotace knihy
Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny.
Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětlení tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny).
Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc.